Historia

   Początki Ogniska Muzycznego w Chorzowie związane są z datą 1stycznia 1950 roku, kiedy to nastąpiło przejęcie Miejskiej Szkoły Muzycznej w Chorzowie przez Ministerstwo Kultury i Sztuki i nadano jej rangę Państwowej Szkoły Muzycznej. Wraz z przejęciem  narzucono szkole limity ilości dostępnych miejsc dla uczniów. Spora liczba uczniów została pozbawiona możliwości uczenia się gry na instrumentach. 1 września 1951 roku przy chorzowskiej szkole ówczesny dyrektor Tadeusz Blat – Borowski utworzył Ośrodek Kształcenia Muzycznego przekształcony później w Społeczne Ognisko Muzyczne w Chorzowie. Nauczano śpiewu solowego, gry na fortepianie, skrzypcach, akordeonie, prowadzono zajęcia teoretyczne i rytmiki. W październiku 1957 roku dyrektorem Ogniska jak i szkoły został Czesław Domagała.  Lata 60' i 70' to największy rozkwit Ognisk nie tylko w Chorzowie. Ograniczone warunki lokalowe wymusiły utworzenie filii w Chorzowie Starym, Chorzowie II, Chorzowie Batorym i Świętochłowicach. W latach 1978 – 1994 prowadzono zajęcia umuzykalniająco – rytmiczne w przedszkolach. W grudniu 1979 roku na emeryturę przechodzi dyrektor Domagała. Funkcję prowadzenia Ogniska powierzono Romualdowi Florianowi. W tamtym okresie liczba uczniów uczęszczających na zajecia waha się pomiedzy 110 – 360 w ciągu roku. 
   W czerwcu 2006 roku dyrektor R. Florian przechodzi na zasłużoną emeryturę.
   W tym samym roku - 1 grudnia - Ognisko rozpoczyna działalność w strukturach Stowarzyszenia Ognisk Muzycznych i Artystycznych w Siemianowicach Śląskich. Dyrektorem placówki zostaje Beata Barwińska, a od roku 2019 Krzysztof Meisel. 
  Obecnie prowadzimy naukę gry na: fortepianie, keyboardzie, perkusji,saksofonie, gitarze klasycznej, gitarze elektrycznej i basowej, akordeonie, skrzypcach, flecie poprzecznym i prostym oraz kształcimy w zakresie śpiewu solowego- zarówno klasycznego jak i rozrywkowego. 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.